Minnesota Girls Basketball Coaches Association All-State Teams

The Minnesota Girls Basketball Coaches Association has released their 2013-2014 All-State Girls Basketball Teams.

Class AAA All State
Kenzie Beekman, Marshall
Grace Coughlin, Benilde-St. Margaret's
Bryanna Fernstrom, Chisago Lakes
Brianna Rasmusson, Fergus Falls
Bailey Strand, Fergus Falls
Michaela Rasmussen, Holy Family Catholic
Claire Ziegler, Mankato East
Chase Coley, Minneapolis Washburn
Grace Sawatzke, Monticello
Cayla McMorris, Park Center
Brooke Yaggie, Thief River Falls (Lincoln HS)
Anna Schmitt, Waconia

Class AAA Honorable Mention
Ana Boever, Worthington
Sarah Buysse, Marshall
Amazih Eickhoff, Albany
Amanda Christianson, Alexandria
Brooke Heggie, Alexandria
Alex Wittinger, Delano
Anna Monke, Fergus Falls
Lindsey Malecha, Hill-Murray
Cori Kennedy, Kasson-Mantorville
Taylor Karge, Mankato East
Maizie Deihl, New Prague
McKenzie Muelken, Red Wing
Abby Kain, Simley
Audrey Scharmer, Winona

Class A All State
Chelsey Guetter, Wabasso
Taylor Reiss, Minneota
Monica Vega, Ada-Borup
Mikayla Miller, Goodhue
Madison Lee, Maranatha
Chelsea Mason, Mt.Iron-Buhl
Allie Knuti, Mt.Iron-Buhl
Darby Youngstrom, North Woods
Micaela Noga, Parkers Prairie

Class A Honorable Mention
Melissa Gehl, Fulda
Sariah Cheadle, Fulda
Taylor Hagen, Blooming Prairie
Morgan Merritt, Canby
Taylor Holicky, Cleveland
Justine Lee, Dawson-Boyd
Cassie Walters, Isle
Courtney Scoblic, Lester Prairie/Holy Trinity
Aunikah Bastian, Mankato Loyola
Lindsey Theuninck, Mankato Loyola
Abby Hawkinson, McGregor
Alexia Olson, Red Lake Falls
Kendra Crawford, Rushford-Peterson
Stacy Remer, Sacred Heart
Madison McKeever, Win-E-Mac

Class AA All State
Hannah Spaulding, Annandale
Carly Sigurdson, BOLD
Kayla Nickles, Braham
Joelle Ertl, Holdingford
Mackenzie Uter, Howard Lake-Waverly-Winsted
Madison Dean, Jordan
Siri Sviggum, Kenyon-Wanamingo
Taylor Thunstedt, New London-Spicer
Carlie Wagner, NRHEG
Mackenzie Korf, Pelican Rapids
Vanessa Lane, Pequot Lakes
Jaelin Beachy, Staples-Motley

Class AA Honorable Mention
Kari Skersick, Bagley
Daron Mainville, Barnum
Sydney Boike, Crookston
Tara Dusharm, Foley
Dani Wagner, Hayfield
Abby Miller, Howard Lake-Waverly-Winsted
Katie Waller, La Crescent
Sarah Kaminski, Minnehaha Academy
Kahlie Brazil, Norwood Young America
Jade Schultz, NRHEG
Annalise Savageau, Osakis
Sarah Hart , Plainview-Elgin-Millville
Emily Wimmer, St Croix Lutheran

Class AAAA All State
Kenisha Bell, Bloomington Kennedy
Tonoia Wade, Bloomington Kennedy
Ellie Thompson, Chaska
Madison Guebert, Eastview
Nia Hollie, Hopkins
Courtney Fredrickson, Minnetonka
Sydney Lamberty, Park-Cottage Grove
Hannah Grim, Rosemount
Monica Burich, Roseville
Taylor Koenen, Shakopee
Ta'Kendra (Tia) Elbert, Tartan

Class AAAA Honorable Mention
Haydn Becker, Andover
Claire Lundberg, Anoka
Kyrah Fredenburg, Anoka
Jill Conrad, Centennial
Daizjah Morris, Centennial
Alexis Alexander, Champlin Park
Jordyn Alt, Cretin-Derham Hall
Kari Opatz, Eastview
Jill Morton, Edina
Bailey Norby, Forest Lake
TT Starks, Hopkins
Jamie Ruden, John Marshall
Katie Quandt, Lakeville South
Naja Woods, Minneapolis Southwest
Anna Pfefferle, Northfield
Maria Ascher, Roseville
Erin Autio, St. Michael-Albertville
Jada Jones, St.Paul Central

Comments

Comment viewing options

Select your preferred way to display the comments and click "Save settings" to activate your changes.

Comment viewing options

Select your preferred way to display the comments and click "Save settings" to activate your changes.

Post new comment

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Lines and paragraphs break automatically.

More information about formatting options

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
7 + 1 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.