Big South All-Conference Girls Soccer Team

The Big South Conference has released their 2015 All-Conference Girls Soccer Team

All-Conference First Team
Taylor Hiller, SO, Waseca
Jayde Pederson, 8th, Waseca
Mary Ellen Raverty, SR, New Ulm
Ella Wiebusch, SR, St. Peter
Kiki Krueger, FR, St. Peter
Maggie Anderson, SR, St. Peter
Annika Johnson, SR, St. Peter
McKenna Aune, SR, St. Peter
Desi Krueger, SR, St. Peter
Katarina Vetter, SR, Mankato Loyola
Nora Coughlan, SO, Mankato Loyola

Second Team
Karla Krmpotich, SR, Mankato Loyola
Jenna Helget, JR, Mankato Loyola
Tiara Coughlan, JR, Mankato Loyola

Big South All-Conference Boys Soccer Team

The Big South Conference has released their 2015 All-Conference Boys Soccer Team

Ivan Rodriguez, JR, Worthington
Ricky Ibarra, SO, Worthington
Gabe Arreguin, SR, Waseca
Hugo Castaneda, JR, Waseca
Jonathon Sehloff, SR, New Ulm
Issac Westphal, JR, St. Peter
Joe Siebels, SR, St. Peter
Aaron Leeb, SR, St. Peter
Ezekial Kyoore, SR, St. Peter
Rafat Solaiman, SO, St. Peter
Jacob Lamb, SR, St. Peter

Honorable Mention
Edwin Hernandez, SO, Worthington
Jose Bahena, SR, Worthington
Jackson Luther, JR, Marshall
Silas Dose, SR, New Ulm
Oswaldo Badillo, SO, Waseca

Section 3AA Volleyball Tournament

The seeds have been released for the Section 3AA Volleyball Tournament

In the South Sub-Section, Worthington received the #5 seed and will open up play in the Section 3AA Tournament will a 1st round match at #4 St. James on Thursday, October 29th at 7:00pm. Originally the 1st round games were on October 30th, but due to a conflict with the Minnesota Football State Quarterfinals, they have been moved to the 29th.

Reid earns 3rd Defensive Player of the Week Honors

For the 3rd time this season, Minnesota West freshman defensive end Kenny Reid has earned MCAC Western Division Defensive Player of the Week honors.

In the Bluejays loss to Fond du Lac last Friday, Reid had another huge effort with 13 tackles ( 8 solo tackles) with 4 quarterback sacks, 4 tackles for a loss and forced a fumble. The freshman from Milwaukee (WI) is 3rd in the Western Division in defensive points with 136 points in 32 solo tackles, 40 assisted tackles and has 12.5 sacks, 2nd in the nation.

Section 3A Volleyball Seedings

The brackets have been set and the seedings have been released for the Section 3A Volleyball Tournament

In the South Sub-Section:
#1 seed: Tracy-Milroy-Balaton
#2: Windom
#3 Red Rock Central
#4 Westbrook-Walnut Grove
#5 Southwest Christian
#6 Heron Lake-Okabena
#7 Hills-Beaver Creek
#8 Edgerton
#9 Murray County Central
#10 Adrian
#11 Fulda
#12 Ellsworth

Section 3AAA Football Tournament Seedings

The Section 3AAA Football Tournament is now set

Worthington is the #6 seed in the tournament and will get a rematch with the #3 seeded St. Peter Saints in the opening round Wednesday in St. Peter. St. Peter and Luverne were tied for the #3 seed with identical records and QRF ratings so it went to a 5th tiebreaker, a coin toss, to determine the #3 seed and St. Peter won the toss.

Jackson County Central is the #1 seed and the Huskies get a 1st round bye.

Fairmont is the #2 seed and also receives a 1st round bye

Section 3, 9-Man Football Tournament seedings

Hills-Beaver Creek is the #1 seed and will #8 Heron Lake-Okabena in the opening round on Tuesday night at 7:00pm in Hills

Madelia is the #2 seed and will host #7 Fulda on Tuesday night

Mountain Lake Area is the #3 seed and will host #6 Westbrook-Walnut Grove Tuesday night

Edgerton/Ellsworth is the #4 seed and will host #5 Granada-Huntley-East Chain/Truman in the opening round Tuesday night

The higher seeds will host Semifinal games Saturday, October 17th at 3:00pm with the Section Final to be held Friday, October 23rd at Noon at SMSU in Marshall

Section 3A Football Seedings

The final seedings have been released for the Section 3A Football Tournament.

The Adrian Dragons are the #2 seed in the tournament and will host #7 Sleepy Eye in the opening round of the tournament on Tuesday in Adrian at 7:00pm

Tracy-Milroy-Balaton is the #1 seed and will host #8 Russell-Tyler-Ruthton is a first round game Tuesday night in Tracy

Sleepy Eye St. Mary's is the #3 seed and will host #6 Murray County Central Tuesday night

Springfield is the #4 seed and will host #5 Red Rock Central on Tuesday night.

Latest Minnesota Football Rankings (9/30)

The Associated Press state high school football polls for the week of September 30 with first-place votes in parentheses, followed by record as voted upon by a statewide panel of prepsports writers:

1. Grand Meadow (3) (6-0)
2. Spring Grove (6-0)
3. Waubun (6-0)
4. Underwood (6-0)
5. Kelliher Northome (6-0)
6. Ely (6-0)
7. Hillcrest Lutheran (6-0)
8. Clinton-Graceville-Beardsley (5-1)
9. Hills-Beaver Creek (5-1)
10. Cromwell (4-2)
Others receiving votes: Cleveland 1

1. Minneota (5) (6-0)
2. Mahnomen (6-0)
3. Braham (6-0)